Zamek w Nidzicy i Twierdza Boyen na Mazurach

Mazury przyciągają uwagę urlopowiczów przede wszystkim ze względu na liczne jeziora i piękne krajobrazy, które stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku na świeżym powietrzu. Jednak w tym regionie nie brakuje także wspaniałych zabytków, z powodu których z noclegów na Mazurach chętnie korzystają także pasjonaci historii.

Wśród obiektów zasługujących na szczególną uwagę znajdują się Zamek w Nidzicy i Twierdza Boyen w Giżycku. Zamek w Nidzicy w przeszłości pełnił funkcję siedziby krzyżackiego prokuratora. Powstał na przełomie XIV i XV wieku na bazie dawnego grodu drewniano-ziemnego. Był dwukrotnie zdobywany przez Polaków, ale ostatecznie pozostał przy zakonie, a następnie znalazł się na terenie Prus Książęcych. Jest to masywna budowla wykonana z cegły, o formie typowej dla budowli krzyżackich o tym charakterze. Uwagę przyciągają dwie wieże, które bronią dostępu do zamku od strony wschodniej.

W trakcie kilkuset lat swojego istnienia zamek był w dwukrotnie rekonstruowany – po raz pierwszy w latach 20. XIX wieku z inicjatywy Ferdynanda Tymoteusza Gregorioviusa {➠https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Nidzicy}, natomiast po raz drugiej po II wojnie światowej. Zamek jest siedzibą Muzeum Ziemi Nidzickiej. Podzamcze i dziedziniec budynku można zwiedzać bezpłatnie.

Twierdza Boyen w Giżycku jest najważniejszym zabytkiem fortyfikacyjnym w tej części ziemi warmińsko-mazurskiej, znajdującym się nieopodal Kanału Łuczańskiego. Twierdzę zbudowano w latach 1844–1856 na rozkaz króla Prus Fryderyka Wilhelma IV. Jej zadaniem była ochrona przesmyku pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin, który odgrywałby ważną rolę w przypadku wojny z Rosją. Nazwa twierdzy pochodzi od nazwiska feldmarszałka Hermanna von Boyena, który był pomysłodawcą jej budowy. Zespół fortyfikacyjny jest złożony z czterech bram oraz sześciu bastionów. Załoga Twierdzy Boyen wzięła udział w działaniach zaczepnych podczas ofensywy rosyjskiej na Mazurach w 1914 roku i miała ważny wpływ na jej przebieg. Obecnie w budynkach fortecy można obejrzeć ekspozycję historyczną.

Dzięki dobrej bazie noclegowej podróżni mają możliwość zwiedzenia zarówno Zamku w Nidzicy oraz Twierdzy Boyen w Giżycku, jak i wielu innych zabytków zlokalizowanych na Mazurach. Pasjonatom historii i architektury można polecić także Piramidę w Rapie, Kanał Mazurski i Bazylikę w Świętej Lipce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *