Szlakiem wygasłych wulkanów, czyli spacery po Górach Kaczawskich

W okolicach Wałbrzycha oraz Jeleniej Góry znajduje się ciekawy przyrodniczo rejon Sudetów Zachodnich. Mowa tutaj o Górach i Pogórzu Kaczawskim, które nazywa się także Krainą Wygasłych Wulkanów. Jest to jedno z ulubionych miejsc polskich geologów oraz zbieraczy skał i minerałów. Ale także typowy turysta może tutaj znaleźć coś dla siebie.

Góry Kaczawskie są miejscem idealnym na spacery, wycieczki rowerowe i inne warianty spędzania wolnego czasu. Działa tutaj wiele szlaków rowerowych, m.in. międzynarodowe trasy ER-4 oraz ER-6. Każda miejscowość posiada też własne szlaki, a dodatkowo wyznaczono Szlak Polskiej Wsi. Jednak jadąc rowerem nie musimy się przecież trzymać ściśle wyznaczonej trasy, co sprawia, że możemy jeździć po Górach Kaczawskich przez wiele dni i nie dublować tras swoich wycieczek. W okolicach mamy też wiele możliwości, by spędzić dzień maszerując od punktu do punktu. Możemy bez problemu chodzić po górach, a wieczorami zachodzić do miast i wsi. Praktycznie wszędzie znajdziemy tanie noclegi. Góry Kaczawskie mają na tyle rozwiniętą bazę noclegową, że bez problemu znajdziemy miejsce do spania w każdym zakątku tego regionu. Możemy też wybierać między hotelami, pokojami gościnnymi czy apartamentami lub ośrodkami wczasowymi.

Przez Góry Kaczawskie przebiega kilka głównych szlaków turystycznych, m.in. Szlak Zamków Polskich, Szlak Martyrologii, Szlak Polskiej Miedzi, Szlak Kopaczy i Szlak Wygasłych Wulkanów. Można też przejść fragment Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego E-3. Po okolicy można sobie wyznaczyć także wiele ciekawych tras nieobjętych znakowanymi szlakami.

Góry Kaczawskie to także miejsce, które chętnie wybierają amatorzy sportów wodnych oraz wędkarze. To wszystko za sprawą zbiorników wodnych w Słupie oraz w Mściwojowie. Przy tym drugim istnieje wypożyczalnia sprzętu wodnego. W obydwu zbiornikach żyją też pstrągi, szczupaki, amury czy karasie. Akwen w Słupie jest też systematycznie zarybiany.

Góry oraz Pogórze Kaczawskie to piękna kraina, która ma do zaoferowania liczne zabytki, świeże powietrze i ciekawe przyrodnicze atrakcje. Całość sprawia, że możemy wędrować i zwiedzać tutaj przez wiele dni. Na szczęście można tutaj odpocząć, korzystając z bazy noclegowej, a po długiej wędrówce można też zjeść coś w jednej z wielu restauracji działającej w Górach Kaczawskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *