Radom – miasta Mazowsza

Radom to jedno z miast położonych w województwie mazowieckim. Został on założony w dziesiątym wieku naszej ery, jednak prawa miejskie otrzymał dopiero w drugiej połowie trzynastego wieku. Radom to miasto powiatowe. Mnogość atrakcji, pięknych zabytków, malowniczych krajobrazów oraz niezliczonej ilości wydarzeń kulturalnych organizowanych przez zarząd miasta, ściąga z roku na rok coraz więcej turystów, którzy z chęcią powracają do tego interesującego miejsca. Ilość czasu, którą trzeba poświęcić na zwiedzenie wszystkich ciekawych miejsc w Radomiu powoduje, że osoby odwiedzające zostają tu na dłużej, co sprawia że przydatnym dla nich narzędziem staje się baza noclegowa, którą możemy odnaleźć w internecie pod hasłem: „noclegi Radom meteor”. Pomimo stosunkowo niewielkiej powierzchni, bo zaledwie stu dwunastu kilometrów kwadratowych, na terenie Radomia w roku dwa tysiące dwunastym wyszczególnionych i zarejestrowanych zostało pięćdziesiąt sześć niewielkich dzielnic miasta.

Założenie miasta Radom owiane jest legendą o nazwie „O srebrnopiórym orle i radomskim grodzie”, która opowiada o pewnym młodzieńcu, który przywędrował na ziemie centralnej Polski, skuszony pięknym głosem oraz szumem drzew. Według legendy wypowiedział on słowa, że zbudowałby na tym miejscu „Rad dom” i od ich połączenia miasto nazywane jest tak do dzisiaj.

Spośród wielu zabytków, jakie zachowały się w Radomiu najcenniejszymi są budynki, które usytuowane są w centralnej części miasta. Najstarsze z nich zostały wzniesione w trzynastym wieku, najnowsze pochodzą z dwudziestego wieku. Zwiedzając tę część miasta, możemy ujrzeć przekrój historii architektury, ponieważ każdy z budynków pochodzi z innej epoki i wybudowany został w odmiennym stylu. Cennym zabytkiem jest również, klasztor ojców bernardynów wraz z kościołem pod wezwaniem świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, który wybudowany został w tysiąc czterysta sześćdziesiątym ósmym roku, dzięki hojności Kazimierza Jagiellończyka. Budowla ta nawiązuje do stylu gotyckiego.

Radom jest miastem obfitującym w pomniki, jakie upamiętniają zarówno wydarzenia, jak i różne ważne postaci, które zapisały się na kartach historii. Jednym z ważniejszych dzieł jest Pomnik Pomordowanych Pracowników Fabryki Broni w Radomiu, który upamiętnia dzielnie walczących cywilów, podczas bitew drugiej wojny światowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *