Pomnik histori – Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Dzięki licznym możliwościom odwiedzania innych krajów, często bardzo egzotycznych wielu z nas zapomniało, jak piękna jest Polska i jak wiele jest miejsc, w których można doświadczyć naprawdę wyjątkowych wrażeń. Niewątpliwie trend ten obecnie się zmienia, a nasz kraj staje się coraz częściej odwiedzanym przez turystów miejscem. Korzystamy na tym także my – Polacy, dzięki odkrywaniu na nowo naszego własnego kraju. Jednym z regionów, który najbardziej zyskuję popularność jest Dolny Śląsk, a w szczególności Kotlina Kłodzka.

Duszniki-Zdrój to niewielka miejscowość położona w Kotlinie Kłodzkiej. Dzięki swemu położeniu oraz unikalnemu klimatowi ma ona status miejscowości uzdrowiskowej, a korzenie takiego charakteru miasta sięgają jeszcze XIX w. Trzeba także wiedzieć, że to właśnie tutaj, podczas swojej ucieczki z kraju zatrzymał się król Jan Kazimierz. Wydarzenie to miało miejsce w roku 1669 i do dziś można znaleźć ślady świadczące o głębokim zakorzenieniu tego faktu w historii tego regionu. Co więcej także tutaj swój pierwszy charytatywny koncert zagrał Fryderyk Chopin.

Obecnie Duszniki-Zdrój to miejsce, które dynamicznie się rozwija dbając o swoją przeszłość. Dzięki dobrze rozwiniętej bazie noclegowej oraz szeregowi inwestycji można mówić, iż jest to perła Dolnego Śląska. Z każdym rokiem zyskuje większą sławę i opinię miejsca godnego polecenia. Lato i zima to najbardziej oblegany okres, dlatego w tym czasie zaleca się wcześniejsze rezerwacje kwater (z meteorem – serwisem noclegowym). Mieszkańcy są przygotowani na przyjęcie każdego gościa, który zawita w ich progi.

Muzeum Papiernictwa to jedyny zachowany w Europie młyn papierniczy. Jest to tym samym unikalna w skali świata papiernia oraz zabytek o bezcennym charakterze dla całego kontynentu. Wskutek podjętej w roku 2011 decyzji, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej uznał Muzeum Papiernictwa za pomnik historii. Wskutek tego, siedziba muzeum stała się jednym z najważniejszych elementów kultury Polski. Położone w budynku, którego historia sięga XVII wieku, podczas gdy już sam budynek jest unikalnym zabytkiem techniki. Jest on ulokowany na południowych obrzeżach miasta tuż przy trasie prowadzącej do Czech. Jak podają źródła, papier produkowany w Dusznikach był na tyle wytrzymały, iż krążyły legendy o jego nieśmiertelności. Działo się tak wskutek specjalnej recepturze, która zawierała w sobie elementy torfu oraz wody mineralnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *