Nowe oblicze Łodzi

Łódź to miasto, które po przemianach politycznych roku 1989 szukało swojej drogi do odzyskania dawnej świetności. Kiedyś centrum przemysłu tekstylnego, pozostało z bagażem opuszczonych hal produkcyjnych, często zaniedbanych i wymagających remontu, na wykorzystanie których brakowało zarówno pomysłu, jak i funduszy. Również przemysł filmowy, drugi filar rozwoju Łodzi, mocno ucierpiał w trudnych latach 90-tych XX wieku. Po paru ciężkich latach, dzięki zagranicznym inwestycjom, stałemu wzrostowi gospodarczemu, a także dzięki zmianie mentalności społeczeństwa możliwa była całkowita przemiana charakteru miasta i okrycie nowych możliwości w nim drzemiących. Łódź postawiła na rozwój kultury, muzealnictwa oraz odbudowanie swojej pozycji w przemyśle filmowym. To właśnie te dziedziny przyciągają do Łodzi coraz większą liczbę, nie tylko nowych mieszkańców, ale także turystów. Pobyt w Łodzi to dobry wybór dla miłośników historii, pięknej architektury przemysłowej, rezydencjonalnej i sakralnej, a także pasjonatów muzeów (tutaj miejsca do spania – noclegi Łodź).

Muzeum, które jest ewenementem na skalę całego kraju i które z pewnością warto uwzględnić planując wycieczkę po Łodzi jest Muzeum Kanału „Dętka”. Wejście do tego wyjątkowego muzeum mieści się przy Placu Wolności, a samo muzeum znajduje pod placem, gdyż „Dętka” to właśnie podziemny zbiornik na wodę, stanowiący wydzielony fragment kanałów ściekowych miasta. Budowla w kształcie torusa, o długości 142 m, wysokości 1,87 m i szerokości 1,5 m, mogła pomieścić 300 metrów sześciennych wody, która służy do czyszczenia kanałów w centrum miasta.

Została zaprojektowana przez W. H. Lindleya i wybudowana w roku 1926. Ponad 30 lat temu „Dętka” przestała pełnić swą funkcję, gdyż w czyszczeniu kanałów zastąpiły ją samochody ciśnieniowe. Sama budowla jednak, bardzo staranie wykonana (z pięknej czerwonej cegły) zachowała się w wyjątkowo dobrym stanie, dzięki czemu w roku 2008, po wykonaniu niezbędnych prac adaptacyjnych, można było z niej uczynić wyjątkową, podziemną atrakcję Łodzi. Muzeum czynne jest tyko w okresie wiosennym od maja do października, wejście na jego teren jest płatne. Jako ciekawostkę warto dodać, że w regulaminie muzeum widniej informacja, że zwiedzanie „Dętki” dla osób cierpiących na klaustrofobię – nie jest wskazane…

One thought on “Nowe oblicze Łodzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *