Król Kaszub i Puck

Pomniki sławnych ludzi mają przypominać wszystkim o ich życiu i misji jakiej dokonali, a nie wyłącznie pełnić funkcję miejscowej atrakcji. Przyjeżdżając do Pucka prędzej czy później natkniemy się na postać Antoniego Abrahama, który odegrał istotną rolę w historii miasta oraz regionu kaszubskiego. Między ulicą 1 Maja oraz Sambora znajduje się pomnik upamiętniający tego pomorskiego patriotę i bohatera. Oczywiście w porównaniu do posągu znajdującego się w Gdyni, pomnik wydaje się wyjątkowo skromny, jednakże turysta mający wynajęte noclegi  ➥() w tym mieście z pewnością zainteresuje się sylwetką upamiętnionej postaci. Baza noclegowa znajdująca się w Pucku lub Gdyni, niezwykle sprzyja zapoznaniu się z nazwanym przez potomnych „Królem Kaszub”.

Otóż mężczyzna urodził się pod Puckiem jeszcze w XIX wieku (pod zaborem pruskim), jednakże później pełnił funkcję komiwojażera, dzięki czemu mógł swobodnie wędrować po całym terenie Kaszub. Król Kaszub nie zważając na ryzyko czynnie agitował za polskością oraz rozwoził zakazaną przez zaborców Gazetę Gdańską. Za jego przyczyną powstały wiece ludowe po zakończeniu mszy, podczas których nie bał się głośno krytykować zaprowadzonego porządku pruskiego. Ponadto wspierał czytelnictwo zarówno gazet, jak i książek, gdyż widział w tym szansę na zwiększenie wiedzy społeczeństwa, a także podsycenie nastrojów prospołecznych i patriotycznych. Oczywiście za owe postępki bardzo często zamykano go do aresztu i nakazywano płacić grzywny. To jednak nie zabiło hartu Króla Kaszub.

Po I wojnie światowej na konferencji wersalskiej dzielnie spierał się o to, by rodzinne Kaszuby znalazły się na terytorium odrodzonej Polski. Gdy to się udało wrócił do kraj z wojskiem znajdującym się pod dowództwem Jana Hallera, a następnie uczestniczył w sławnych zaślubinach Polski z morzem w Pucku. Za swoje niesłychane zasługi prezydent Stanisław Wojciechowski odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Legendarny Antoni Abraham poświęcił własne życie dla przyłączenia Kaszub do terenów Polski. Nawoływał do poświęcenia starego pruskiego porządku w imię powrotu do macierzystego kraju. Wtedy kiedy żył doznał wielu rozczarowań i nie wszyscy byli mu przyjaźni, jednak po jego śmierci bez jakiegokolwiek sprzeciwu obwołano go Królem Kaszub, którym został do dziś.

One thought on “Król Kaszub i Puck

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *