Karkonosze – atrakcje turystyczne

Dolny Śląsk należy do jednych z najbardziej atrakcyjnych turystycznie rejonów Polski. Nie jest to jednak zasługa tylko i wyłącznie samej stolicy województwa – Wrocławia. Tajemniczy Dolny Śląsk to przede wszystkim tereny znajdujące się na południe od autostrady A4. Karkonosze są bowiem górami, które będą idealnym miejscem na niemal każdą wyprawę.

Karkonosze

Masyw Karkonoszy jest ulokowany w Sudetach Zachodnich. Są jednocześnie ich centralną częścią. Ich północną granicę wyznacza Kotlina Jeleniogórska, nieco na wschód graniczą z Rudawami Janowickimi a od wschodu z Kotliną Kamiennogórską. Pozostałe punkty graniczne wyznaczające obszar Karkonoszy to Góry Krucze, Podgórze Karkonoskie oraz Przełęcz Szklarska z Górami Izerskimi. Baza noclegowa w Karkonoszach (więcej Meteor) jest dobrze rozwinięta i pozwala na to, by spędzić tutaj nie tylko weekend, ale także dłuższy okres bardzo dobrych warunkach.

Karkonoski Park Narodowy

Powstały w roku 1959 Karkonoski Park Narodowy jest jednym z najstarszych parków narodowych w Polsce. Aktualnie park zajmuje ponad 5 580 ha powierzchni. U podstaw, na niżej położonych terenach występują przede wszystkim lasy, które posiadają częściową ochronę. W partiach wyższych na piętrze alpejskim oraz subalpejskim wprowadzona została ścisła ochrona. Teren parku obejmuje Główny Grzbiet Karkonoszy, który ciągnie się od Przełęczy Okraj aż do zachodniego zbocza Mumlawskiego Wierchu. Ponadto do parku zaliczono także dwie eksklawy – Wodospad Szklarki oraz Góra Chojnik. W administracyjnym ujęciu Karkonoski Park Narodowy rozciąga się na obszarze aż sześciu gmin – Karpacza, Kowar, Podgórzyna, Szklarskiej Poręby, Piechowic oraz Jeleniej Góry. Osoby, które mają szczęście zamieszkiwać w tych jednostkach administracyjnych nie ponoszą opłat związanych z wstępem do parku. Od roku 1986 Góry Izerskie oraz Karkonosze, następnie od roku 1989 także Rudawski Park Krajobrazowy stanowią otulinę dla Karkonoskiego Parku Narodowego. Jednocześnie jest to Obszar Chronionego Krajobrazu. UNESCO w roku 1993 uznało Karkonoski Park Narodowy oraz jego czeski odpowiednik za bilateralny Rezerwat Biosfery. Od roku 2004 oba parki posiadają certyfikat Parku Transgranicznego.

One thought on “Karkonosze – atrakcje turystyczne

  1. Mnie się nigdzie nie odpoczywa tak wspaniale jak w Karkonoszach, tutejsza atmosfera sprzyja wyciszeniu i relaksowi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *