Kajakarstwo górskie w Szczawnicy

Szczawnica to znany i lubiany kurort górski, położony w dolinie potoku Grajcarka, na styku Beskidu Sądeckiego i Pienin. Dzięki takiej lokalizacji to świetna baza wypadowa do zwiedzania obydwóch tych pasm górskich, jak i doskonałe miejsce na relaks i nocleg (). Szczawnica ponadto to doskonałe miejsce na wypoczynek dla narciarzy i snowboardzistów, a także kajakarzy.

Mało kto wie, że to właśnie Szczawnica jest miejscowością, gdzie rozpoczęła historia polskiego kajakarstwa górskiego. Wszystko zaczęło się w roku 1934, kiedy to z inicjatywy dr Artura Karola Wernera oraz Czesława Winiarskiego, w Klubie Sportowym „Wisła” (obecnie jest to KS Pieniny) w Szczawnicy utworzono Pienińską Sekcję Kajakową. Niedługo potem rozegrano na Dunaju pierwszy międzynarodowy spływ. W rozgrywce tej wzięli udział zawodnicy z Austrii, Niemiec oraz Czech. Zawody te miały dwa etapy. Pierwszy etap rozgrywał się na trasie Nowy Targ – Szczawnica, drugi zaś to trasa ze Szczawnicy do Nowego Sącza. Zawody te w roku 1936 uzyskały status Kajakowych Górskich Mistrzostw Polski. Obecnie rozgrywany Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu to duchowy spadkobierca właśnie tamtej imprezy sportowej.

Dunajec jest rzeką niezwykle malowniczą i spływ nią to prawdziwa przyjemność. Będąc w Szczawnicy można zdecydować się na spływ przełomem Dunajca lub jego doliną. Pierwsza trasa o długości 13 km, prowadzi od Sromowców Niżnych do Szczawnicy. Jest to wyprawa odpowiednia zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych, czas trwania spływu to 1,5 do 2 godzin. Spływ doliną Dunajca to trasa 15 kilometrowa, prowadzi ze Szczawnicy do Tylmanowej. Ta trasa również nadaje się dla wszystkich kajakarzy, nawet tych początkujących. Spływ tą trasą trwa od 2 do 2,5 godzin.

W Szczawnicy znajdują się liczne firmy, które oferują nie tylko wypożyczenie odpowiedniego sprzętu, ale także przywóz kajaków w miejsc startu oraz ich odbiór po zakończeniu spływu.

One thought on “Kajakarstwo górskie w Szczawnicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *