Jezioro Solińskie – raj dla oczu

Wschodnia strona wsi Polańczyk graniczy z Jeziorem Solińskim. Jest to największy, bo liczący aż 472 mln metrów sześciennych objętości, sztuczny zbiornik retencyjno-energetyczny w Polsce. Mająca ponad 20 kilometrów powierzchnia linii brzegowa liczy 156 kilometrów długości. Głębokość zbiornika dochodzi do 60 metrów. Celem jego stworzenia była chęć ochrony Doliny Sanu przed powodziami. Chociaż pierwsze plany budowy zbiornika powstały już przed drugą wojną światową, to ostatecznie wybudowano go w 1968. Zapora, dzięki której istnieje zbiornik również jest rekordowa – ma ponad 80 metrów wysokości, 2 miliony ton wagi i jest najwyższą taką budowlą w Polsce. Pod zaporą wybudowano elektrownię wodną.

Zbiornik stał się siedliskiem wielu gatunków ryb, głownie okoni, leszczy, sandaczy i płoci. Na Jeziorze Solińskim znajdują się trzy wyspy – Wyspa Duża, Wyspa Mała i pojawiająca się okresowo, gdy poziom wody jest niski Wyspa Zjawa. Ze względu na dużą zmienność wiatrów jezioro stało się niezwykle popularne wśród żeglarzy. Również kajakarze odwiedzają Jezioro Solińskie bardzo często. Nie trzeba mieć nawet własnego sprzętu aby uprawiać sporty wodne na jeziorze. Wokół zbiornika powstało wiele wypożyczalni oferujących łódki, kajaki, rowery wodne, a dla najbardziej wymagających użytkowników dostępne są jachty. Organizowane są również rejsy statkami. Jezioro jest też atrakcją ze względu na samą tamę wodną, oraz rozciągające się z niej widoki.

Ze względu na potężne zainteresowanie turystyczne Jeziorem Solińskim, w pobliskich miejscowościach powstała bogata baza noclegowa (). Blisko samego jeziora i Wyspy Dużej znajduje się trzygwiazdkowy Hotel Zefir. Oferuje on swoim gościom pokoje dwu-, trzy- czteroosobowe z w pełni wyposażoną łazienką, bezprzewodowym internetem i telewizorem. Hotel posiada również centrum odnowy biologicznej i basen. Przygotowano też specjalne oferty dla grup. Również w pobliżu linii brzegowej znajduje się ośrodek wypoczynkowy Szeptucha. Jedną z jego atrakcji jest wypożyczalnia quadów oraz samochodów terenowych, a w zimie skuterów śnieżnych. Do bardziej spokojnych rozrywek realizowanych przez hotel należą grzybobranie i jazda konna. Ośrodek poza wymienionymi atrakcjami i miejscami noclegowymi posiada restaurację. W stylowym wnętrzu serwuje się w tradycyjnie przygotowane lokalne produkty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *