Grzybowo, czyli wakacje z dala od zgiełku

Grzybowo to mała, malownicza miejscowość, która położona jest w północno-zachodniej Polsce w województwie zachodniopomorskim. Leży ono w gminie Kołobrzeg, a od samego miasta położone jest w odległości zaledwie sześciu kilometrów. Jest w Strefie Chronionego Krajobrazu i obowiązują w nim zasady Strefy Ochrony Uzdrowiskowej.

Grzybowo jest wsią letniskową, w której świat warto uciec, odrywając się na chwilę od miastowego zgiełku. Przed II wojną światową wybudowano tutaj dwa hotele oraz dojście do pobliskiej plaży. Postarano się o stworzenie dla ludzi kąpieliska, a także rozpoczęto budowę szosy prowadzącej do Kołobrzegu. Na jego terenie powstała też mała elektrownia. Wraz z końcem wojny niemieccy mieszkańcy zostali wysiedleni z tej miejscowości, a ich miejsce zajęli polscy osadnicy.

Grzybowo pomimo tego, iż w porównaniu z innymi miejscowościami wypoczynkowymi nad naszym morzem jest stosunkowo niewielkie, cieszy się naprawdę sporą popularnością. Jego plaża uchodzi za jedną z najpiękniejszych plaż polskiego wybrzeża, a w zależności od tego, gdzie zlokalizowany jest w nim nasz nocleg, mamy do niej kilka minut spacerem lub maksymalnie ponad kilometr odległości. Jest to stosunkowo niewiele, co jest sporym plusem między innymi dla wypoczywających tutaj z dziećmi. Nie znajdziemy jednak tutaj zbyt wielu atrakcji dla maluchów.

Warto wspomnieć, że Grzybowo jest w dość ciekawy sposób usytuowane, a mianowicie leży w tak zwanej depresji grzybowskiej (0,30-1,00 m p.p.m.). Morze w jego okolicy tworzy Zatokę Grzybowską o siedmiu metrach długości i ośmiuset metrach głębokości wcięcia w ląd. To właśnie ta, dosyć specyficzna nieregularność linii brzegowej, która tutaj występuje, jest sprawcą wyższej temperatury wody w akwenie od tej w pobliskim Kołobrzegu.

Grzybowo to przede wszystkim miejscowość dla ludzi, którzy chcą odpocząć od codziennego zgiełku i pędu życia, zbliżając się do natury. Ta letniskowa wieś to w głównej mierze Zatoka oraz trasy spacerowe i szlaki rowerowe. Spotkamy się tutaj z wyjątkowo piaszczystymi plażami, w najszerszych miejscach dochodzącymi nawet do czterdziestu metrów. Dosłownie rzut kamieniem od nich, kiedy już zmęczy i znudzi nas leżenie w promieniach słońca, będziemy mogli wybrać się na spacer w sąsiadującym z wybrzeżem nadmorskim laskiem dębowo-sosnowym.

Grzybowo znajduje się na trasie wiodącej od Dźwirzyna aż do Gąsek, czyli leży na międzynarodowej trasie rowerowej. Szlaki cieszą się sporym zainteresowaniem wśród turystów. Nic dziwnego, bliska odległość od morza, przyroda oraz historia sprawiają, iż chciałoby się tutaj zostać na zawsze. Grzybowo w swoim wyborze noclegów oferuje nam wille, pensjonaty oraz ośrodki wypoczynkowe w różnych lokalizacjach miejscowości oraz przystępnych cenach. Zapewniają one także atrakcje dla dzieci w postaci placu zabaw. Przy niektórych z nich działają letnie ogródki piwne, a w innych z kolei będziemy mogli skorzystać ze spa, które zapewni nam jeszcze większy wypoczynek.

Wieś letniskowa, jaką jest Grzybowo, to bez wątpienia miejsce warte uwagi. Warto tutaj przyjechać jeśli chcemy odpocząć od codziennego stresu, pracy oraz zgiełku miast, aktywnie spędzić czas oraz zrelaksować się, a przy okazji złapać trochę opalenizny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *