Dzieje Augustowa – abc dla turysty

Nazwa Augustów związana jest z imieniem August. Takie nosił król Zygmunt August, który lokował miasto w 1557 roku. Było ono jego ulubionym miejscem, szczególnie w trakcie jego podróży z Krakowa do Wilna. Legendy głoszą że było to miejsce schadzek polskiego króla z litewską panią Barbarą Radziwiłłówną. To dlatego miał tu niejako na pamiątkę założyć miasto.

Do połowy XVII wieku miasto rozwijało się prężnie. Początkowo obsługiwało szlaki handlowe prowadzące z Rzeczypospolitej do Wielkiego Księstwa Litewskiego. To być może stało się powodem wytyczenia dużego placu – rynku o rozmiarach 175 na 190 metrów. Dziś w pobliżu tego placu zwanego Rynkiem Zygmunta Augusta znajdziemy noclegi „Pod Beczką” przy ul. Młyńskiej czy kwatery prywatne przy ul. Łaziennej. Przy ul. Kościelnej zaprasza nas zaś przytulna „Villa Anita”. Miasto znacznie ucierpiało w czasie „potopu szwedzkiego” i to nie z rąk Szwedów, a Tatarów, którzy pojmali ludność w jasyr. Kolejne wojny na początku XVIII wieku tylko dopełniły miarę zniszczeń. Augustów ożywił się w II połowie XVIII wieku u schyłku istnienia Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Po zaborach miasto zostało w rękach Prus. Po wojnach napoleońskich w wyniku postanowień kongresu wiedeńskiego Augustów przeszedł w ręce Rosjan. Na początku XIX wieku planowano jego odbudowę, w którym dominowała głównie zabudowa drewniana. Powstały plany przebudowy w stylu klasycystycznym autorstwa Henryka Marconiego. Wówczas też (w 1824 roku) rozpoczęto z inicjatywy generała Ignacego Prądzyńskiego budowę kanału Augustowskiego. To przy nim w centrum miasta usytuowany jest Pensjonat „Żagielek” oraz kompleks hotelowy „Logos”.

Prężny rozwój miasta został zahamowany przez wybuch powstania listopadowego, kiedy to zostało zniszczone. Wprawdzie ukończono budowę kanału, ale jego znaczenie gospodarcze był niewielkie. Pod koniec XIX wieku Rosjanie wybudowali tu koszary wojskowe (częściowo zachowane) i doprowadzili połączenie kolejowe. W czasie I wojny światowej miasto znajdowało się tuż przy froncie. Augustów stał się popularny jako miejsce wypoczynku szczególnie po I wojnie światowej. Często gościł tu Prezydent Polski Ignacy Mościcki. Miasto stało się popularne wśród turystów do czego przyczyniło się Polskie Towarzystwo Krajoznawcze czy Związek Harcerstwa Polskiego. Wtedy powstawała tu pierwsza baza noclegowa w postaci pensjonatów, stanic wodnych i schronisk turystycznych. Miasto zyskało na znaczeniu po II wojnie światowej, gdy stało się popularnym letniskiem (obecna oferta pokoi i noclegów w Augustowie na www), a także zyskało rangę uzdrowiska dzięki położeniu wśród ostępów Puszczy Augustowskiej i licznych jezior.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *