Ciekawostki na temat Torunia

Nazwa „Toruń” według legendy, pochodzi od rozmów prowadzonych pomiędzy jedną z tutejszych baszt (obecnie znaną jako Krzywa Wieża), a płynącą przez miasto rzeką Wisłą. Baszta bardzo zazdrościła rzece jej barwnego życia i opowieści, ale Wisła mimo to wciąż podpływała coraz bliżej i chwaliła się swoimi przygodami. W pewnym momencie zaczęła podmywać mury, a baszta przestraszona zawołała: „Wisło, Wisło, nie podpływaj tak blisko, bo ja runę!”, na co rzeka odpowiedziała: „To ruń!”. Krzyk usłyszeli wędrowcy, zastanawiający się, jak nazywa się widziane przez nich miasto i uznali, że odpowiedzią na ich pytanie jest właśnie „Toruń”. Taką też nazwę nanieśli na swoje mapy. Jest to jedno najstarszych miast w Polsce – uzyskało ono prawa miejskie już w 1233 roku. W tej chwili to również jeden z głównych ośrodków naukowych, akademickich oraz turystycznych.

Miejscowość posiada najbardziej różnorodną i rozbudowaną bazę noclegową w regionie. Liczne tutejsze hotele i pozostałe tego typu obiekty są w stanie przyjąć ponad 4 tysiące turystów i zapewnić im komfortowe noclegi, które z łatwością możemy wyszukać w Internecie, na przykład przez stronę . Z pewnością nawet najbardziej wymagający gość znajdzie dogodny obiekt noclegowy dla siebie.

Toruń znany jest przede wszystkim z tego, że urodził się tutaj najsłynniejszy polski astronom, Mikołaj Kopernik, o którym mówi się, że wstrzymał słońce, a ruszył ziemię. Jego odkrycie pierwotnie zgorszyło świat naukowy, po czym całkowicie zrewolucjonizowało to, co do tej pory wiedziano o kosmosie. W mieście zatem nie brakuje rozmaitych pamiątek po Koperniku. Aby popularyzować tutejszy dorobek naukowy, w 2013 roku powstało tu nawet Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, w którym można oglądać wystawy stałe, związane z odkryciem Kopernika. Poza tym w mieście znajdziemy także oczywiście planetarium, mieszczące się w dawnym zbiorniku gazowym na ulicy Franciszkańskiej oraz oczywiście Dom Kopernika, czyli prawdopodobne miejsce narodzin astronoma. Toruń to oczywiście także pierniki. W obrębie starówki znajdziemy bardzo dużo lokalnych piernikarni, w których możemy spróbować tutejszych wyrobów. W mieście istnieje także interaktywne Żywe Muzeum Piernika, w którym możemy przyjrzeć się procesowi jego powstawania, a nawet samemu wziąć udział w produkcji. Koniecznie powinniśmy się przejść po całym Starym Mieście, ponieważ to w nim znajdziemy zabytkowy Ratusz oraz przepiękny gotycki Stary Rynek. Warto wybrać się również nad Bulwar Filadelfijski nad Wisłą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *