Ciekawe miejsca w pobliżu Jantaru – Muzeum Stutthof

W odległości dziesięciu kilometrów od Jantaru znajduje się zabytek godny uwagi – niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof. Choć jest to daleko dość od samej wsi, bez problemu można dojechać tam autem lub kolejką wąskotorową.

Obóz powstał wraz z wybuchem II wojny światowej. Miał odegrać znaczącą rolę w rozwiązaniu tzw. kwestii polskiej na terenie Pomorza. Przetrzymywano w nim Polaków, Żydów oraz osoby chore psychicznie. Przez dwa lata głównym zadaniem obozu było internowanie polskiej ludności. Dopiero potem został on obozem koncentracyjnym podlegającym SS. Przez 5 lat działania przez obóz przeszło blisko 110 000 więźniów, pochodzących z 28 różnych państw – byli to głównie Polacy, Niemcy, Czesi, Holendrzy, Belgowie, Francuzi, Norwegowie i Żydzi. Przesyłano tu transporty z innych obozów, m.in. Buchenwald, Dachau, Neuengamme, Mauthausen, Flossenbürg i Sachsenhausen. Przez cały okres działania obozu przeprowadzano liczne egzekucje w celu eliminacji poszczególnych jednostek i zastraszania pozostałej części więźniów. Na wieść o zbliżającej się Armii Radzieckiej obóz rozwiązano. Więźniowie zostali wyzwoleni nieco później. Ze 110 tysięcy więźniów 24 600 zostało przeniesionych do innych obozów. Szacuje się, że zginęło tutaj około 63 000 do 65 000 osób z czego połowę stanowiła ludność żydowska.

Muzeum powstało w 1962 roku, głównie dzięki staraniom byłych więźniów. Zajmuje się poszukiwaniem osób, które tu były przetrzymywane. Na podstawie zachowanych dokumentów obozowych, muzeum wystawia potwierdzenia pobytu w Stutthof. Istnieje tam również archiwum przechowujące ocalałe materiały związane z obozem.

Na terenie muzeum znajduje się płatny parking. Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika. Nie zaleca się wizyty tutaj dzieciom do lat trzynastu. Fotografowanie i filmowanie na własny użytek jest dozwolone i bezpłatne – również w celach komercyjnych, należy jednak wcześniej skontaktować się i uzgodnić warunki z dyrekcją obiektu. Na terenie muzeum zabrania się wprowadzania psów, spożywania posiłków oraz przychodzenia w skąpym stroju.

W rozsądnej odległości od obozu znajdują się kwatery, można na przykład wyszukać noclegi w Jantarze. Najbliżej zlokalizowane są: Hotel Karman, Willa Magnolia, Willa Maczek, Willa Turkusowa, Biały Dworek, Joker. Ceny noclegów w tej okolicy są zróżnicowane. Wynoszą od 80 do 160 PLN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *