Atrakcje Kątów Rybackich – ostoja kormoranów

Co roku tłumy turystów spragnionych wypoczynku nad polskim morzem zjeżdżają się nad Bałtyk. Wśród kilku nadmorskich regionów szczególnie wyróżniają się Żuławy Wiślane i Mierzeja Wiślana. Znajduje się tu przytulna baza noclegowa oraz kilka miejscowości, które dawniej zajmowały się głównie połowem ryb, natomiast obecnie przestawiły się w dużej mierze na obsługę ruchu turystycznego. Spora popularność tutejszych obszarów wynika z ich szczególnych walorów klimatycznych i przyrodniczych. Najciekawsze tereny objęto ochroną, tworząc tu parki narodowe i rezerwaty.

Na terenie Kątów Rybackich powstał rezerwat ornitologiczny, którego celem stała się ochrona lęgowisk zarówno czapli siwej, jak i kormorana czarnego. Tutejsza kolonia ptaków przeniosła się z okolicy Przebrna i zadomowiła na dobre w rezerwacie. Od czasu uznania kormorana za gatunek zagrożony, jego liczebność systematyczne wzrasta. Obecnie gniazdują tu już tysiące par ptaków. Niegdyś kolonie kormorana licznie zamieszkiwały całą Europę, ale nieprzychylne nastawienie rybaków, którzy uważali, że te piękne ptaki wyżerają im ryby, prowadziło do stopniowego zmniejszania się populacji kormoranów czarnych. Wiele kolonii zniszczono, a przed kormoranami pojawiło się nawet widmo zagłady gatunku. Na szczęście po wprowadzeniu działań ochronnych ten trend uległ odwróceniu, a kolonia w Kątach Rybackich stała się największą w Polsce, oraz jedną z największych w Europie. Z czasem ptaki zaczęły się gnieździć częściowo poza terenem rezerwatu, a nowe tereny dołączono do ostoi, która obecnie liczy sobie ponad 100 ha. Możliwość wypoczynku na łonie natury i przyglądania się z bliska ciekawym ptakom przyciąga tu wielu miłośników ornitologii. Wybierając się na urlop na Mierzeję Wiślaną warto zabrać ze sobą lornetkę. Przy odrobinie szczęścia może uda się turystom podpatrzeć gody kormoranów czarnych, ich obyczaje łowieckie i gniazdowanie. Również tutejsze czaple siwe uchodzą za niezwykłe ptaki, bardzo lubiane przez zwiedzających.

Turystów, którzy przyjadą latem na Mierzeję Wiślaną i spędzą tu wakacyjne noclegi, Kąty Rybackie zapraszają do przyjrzenia się ptakom zamieszkującym tutejszą ostoję kormoranów. Zarówno czaple siwe, jak i kormorany czarne bardzo chętnie tutaj gniazdują i żerują, a podczas sezonu rozrodczego w okolicy pojawiają się tysiące par tych niezwykłych zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *